Çin’in 6. büyük emlak şirketi temerrüde düştü

04.07.2022 14:18 Haber Kaynağı: (Fotoğraf: Temsili) Bu gelişmenin uzun zamandır zor durumda olan Çin emlak piyasasını daha da zora sokması bekleniyor.
Uluslararası piyasalarda 6,1 milyar dolar tahvile sahip, Şangay merkezli Shimao, Çin’in 6.büyük emlak geliştirme şirketi olarak biliniyor.
Başta Evergrande Grubu olmak üzere Çin’in emlak sektörü, uzun zamandır ciddi borç ve temerrüt sorunlarıyla boğuşuyor.
En büyük 5 şirket içinde yer alan Evergrande, Kaisa ve Sunac China’nın daha önce dolar tahvillerini temerrüde düşürmüştü.
Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Shimao Grubu pazar günü Hong Kong borsasında yaptığı bildirimde, “borçların yeniden finansmanı konusundaki piyasa belirsizlikleri ile işletme ve finansmanda yaşanan sıkıntılar” yüzünden şirketin yüzde 4,75’lik üst düzey tahvillerinin alacaklılarına anapara ve faiz olarak toplam 1,02 milyar doları ödeyemediğini duyurdu. Şirketin Hong Kong Borsa’sında hisseleri cuma günü 12, 141 dolardan işlem görerek günü kapatmıştı.
Borç yükümlülüklerini genişletirken, fon toplamak için varlıklarını elden çıkaran şirketin yılın ilk beş ayda sözleşmeli satışları bir yıl öncesine göre yüzde 72 düşüş gösterdi.
Yunanistan’da 53 noktada orman yangını

Son Dakika Haberler